Czemu boimy się elektrowni atomowych a fotowoltaiki nie?

Mówi się, że strach wynika z braku informacji na jakiś temat. Jeżeli boimy się jakiegoś zjawiska zachodzącego w przyrodzie to znaczy, że go nie rozumiemy. Oczywiście zawsze jest ryzyko, że nawet najbardziej znamienity badacz zwierząt zostanie ugryziony przez lwa.

W społeczeństwie panuje ogólny strach przed atomem, tylko czemu?

Panele fotowoltaiczneLecz nie przekreśla to wtedy wszystkich jego dokonań na danym polu naukowym. Podobnie jest z elektrowniami atomowymi, dlatego wszystkie mity na ten temat powinny zostać obalone. Najbardziej niebezpieczna elektrownia Zależy co rozumiemy przez ostatnie słowo, jeżeli to, że wzbogacony uran jest bardziej niebezpieczny od węgla czy gazu to mamy rację. Jeżeli jednak myślimy, że elektrownie atomowe spowodowały najwięcej ofiar śmiertelnych to jesteśmy wielkim błędzie. Ten rodzaj pozyskiwania energii jest jednym z najbezpieczniejszych. W tych statystykach zdecydowanie wyprzedza go fotowoltaika i panele fotowoltaiczne, energia wiatrowa, a już zdecydowane energia ze spalania paliw kopalnianych. Ta ostatnia deklasuje wszystkie poprzednie razem wzięte. Kopalnie węgla powodują tyle ofiar śmiertelnych, że sam Śląsk zapewnia ich więcej niż wszystkie wypadki w elektrowniach atomowych razem wzięte. Bardzo kosztowna budowa. Większość ludzi przeraża informacja o tym jak długi jest czas budowy elektrowni atomowej i ilość pieniędzy jaką trzeba w nią zainwestować. Niestety wynika to głównie z faktu, że zanim elektrownia powstanie musi przejść przez szereg referendów które zdecydują czy w ogóle można ją postawić. I nawet jeżeli już będzie gotowa to nie ma pewności, że protestujący mieszkańcy okolic, tak jak to miało miejsce na Śląsku, nie wywalczą zamknięcia inwestycji.

Jeżeli zaś chodzi o koszt to jest on znacznie niższy od budowy elektrowni korzystającej z innych źródeł odnawialnych na przykład fotowoltaiki Panele fotowoltaiczne są niezwykle drogie i w dodatku nie są nawet w połowie tak efektywne.