Dokładne sprawdzanie ładunków ciężarówek

Pojazdy ciężarowe jeżdżące po polskich drogach są częstym widokiem spotykanym w naszym kraju. Rozwój gospodarki oraz powstawanie wielu firm to czynniki, które spowodowały wzrost popytu na usługi o charakterze transportowym. Oczywiście firmy specjalizujące się w przewożeniu towarów przy pomocy samochodów ciężarowych muszą zadbać o dokładne sprawdzanie masy pojazdów ciężarowych wyjeżdżających w trasę z załadowanymi naczepami. Jest to istotne dla bezpieczeństwa kierowców, ponieważ zbyt ciężkie ładunki nadmiernie przeciążają pojazd, przez co niemożliwe jest bezpieczne hamowanie oraz wykonywanie innych manewrów. Dodatkowo nadmierna masa pojazdów może spowodować ich uszkodzenie, co również przekłada się na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy, co na długich trasach jest niezwykle duża niedogodnością.

 

Waga samochodowa – gdzie można z niej skorzystać?

W magazynach, zakładach produkcyjnych i przemysłowych, a także w innych firmach wysyłających załadowane pojazdy dobrym pomysłem jest zamontowanie urządzeń, jakimi są wagi platformowe. Ich zasada działania jest prosta. Na platformie umieszcza się ładunek, a wyświetlacz przedstawia jego masę. Na podstawie tych informacji można dokładnie określić masę wszystkich ładunków i uniknąć niepożądanego przeciążenia samochodu ciężarowego, co może wiązać się z przykrymi konsekwencjami w przypadku kontroli prowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego lub inne organy mundurowe. Firmy dysponujące większą przestrzenią mogą zainstalować u siebie wagi najazdowe kontrolujące masę całego pojazdu razem z jego ładunkiem.
waga samochodowa
Waga samochodowa jest spotykana na stacjach kontroli przy wielu drogach oraz w wielu polskich miastach. Są one potrzebne patrolom Inspekcji Transportu Drogowego (popularne „krokodyle”). W przypadku wykrycia przeciążenia, kierowca może zostać zobowiązany do przeładunku towarów, a także grozi mu spory mandat. W związku z tym warto bardzo dokładnie sprawdzić masę ładunków umieszczanych w ciężarówce wyruszającej w trasę, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności i wydatków.