Dom pasywny – charakterystyka

Czym charakteryzuje się dom pasywny? To pytanie zadaje sobie wiele osób, jednak odpowiedź jest dość prosta. Jest to taki dom, budynek, w którym ilość energii potrzebnej do jego ogrzania jest mniejsza niż 15 kilowatogodzin na metr kwadratowy na rok. Jest to duże zredukowanie mocy potrzebnej do ogrzania go.

Domy pasywne – jak są budowane?

domy pasywnePo za tym domy pasywne mają swój specyficzny kształt, który ma wpływać na jak największą absorpcję energii słonecznej do nagrzania wnętrza, ale również często do paneli słonecznych. Dom pasywny to czyli inaczej dom, który jest oszczędny a nawet niewielkimi nakładami pracy byłby w stanie być niezależny od zewnętrznych systemów grzewczych, lub centralnego ogrzewania. Ogólnie dawniej domy pasywne były robione od podstaw z należytą starannością było wszystko robione od a do z. Dzisiaj już nawet domy szkieletowe mogą być domami pasywnymi. Ogólnie rzecz biorąc to ostatnio wszystkie domy prefabrykowane już mogą być pasywne. Producentom nie robi to większej różnicy. Najbliższy od nas przykład, to domy w Solcu. Tam jest całkiem pokaźna ilość takich przykładów domów prefabrykowanych pasywnych. Warto się tam wybrać i zobaczyć jak to wygląda jeżeli interesujemy się domami pasywnymi. Ogólnie dom pasywny to dobry pomysł na generowanie oszczędności. Co więcej państwo dorzuca się do takiego domu, ponieważ jest bardziej ekologiczny.

Może to, co dostajemy od Państwa nie pokrywa całej różnicy między domem zwykłym a pasywnym, ale i tak dostać dodatkowe pieniądze na budowę, to dobra sprawa i czemu by nie spróbować wybudować nawet mniejszego domu ale właśnie pasywnego? Taniej, lepiej i ekologiczniej.