Gryka czyli zboże z silnym systemem korzeniowym

Bardzo cenną rośliną uprawną jest bez wątpienia gryka. W Polsce uprawa gryki nie należy do największych, ale cieszy się coraz większą popularnością wśród rolników. Dużą wartość mają tutaj zarówno nasiona jak i łuski. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że gryka jest rośliną miododajną, więc jest to idealne rozwiązanie również dla hodowców pszczół.

Nawóz dla gryki z azotem, magnezem i nie tylko

nawozy płynne1ha plantacji gryki może pomóc w uzyskaniu aż 220 kg miodu! Ciekawe jest również to, że gryka należy do roślin zbożowych. Warto wiedzieć, jakie wymagania ma gryka i jakie nawozy należy tutaj stosować, by plony były jak najwyższe. Gryka zawiera w sobie duże ilości magnezu. Właśnie dlatego rośnie ona głównie na glebach zasobnych w ten pierwiastek. Jeśli w glebie znajduje się mało magnezu, należy zastosować wapno magnezowe. Oprócz tego warto przygotować też glebę pod kątem zawartości fosforu i potasu. Stosowane są nawozy płynne do gryki oraz granulaty. Gryka to roślina, która charakteryzuje się bardzo silnie rozwiniętym systemem korzeniowym. Właśnie dlatego dobrze radzi sobie z pobieraniem składników pokarmowych z gleby. Silny system korzeniowy sprawia, że gryka z łatwością pobiera azot zawarty w glebie, a pochodzący z różnego rodzaju nawozów. Gryka pobiera też z gleby wapń, bor, miedź, mangan, molibden oraz cynk. Ze względu na to, że gryka posiada silnie rozwinięty system korzeniowy, to nie ma aż tak dużych wymagań glebowych.

Przeciwnie – może być nawet uprawiana na glebach kompleksu żytniego (dobrego, bardzo dobrego, a także słabego – choć wtedy plony są gorsze). Warto stosować nawozy przedsiewnie – w przypadku gryki sprawdza się to doskonale. Mogą to być nawozy płynne, granulaty, wapno magnezowe. Gleba pod uprawę gryki musi zawierać jak najwięcej próchnicy. Musi to też być gleba odchwaszczona.