czujnik temperatury

Jak mierzyć temperaturę i wilgotność powietrza?

czujnik temperaturyPomiary temperatury i wilgoci w domu.

Temperatura czy poziom wilgotności powietrza mają znaczenie zarówno dla przyrody, jak i dla komfortu życia ludzi oraz dla bezpiecznego użytkowania wielu przedmiotów. Ludzie praktycznie od zawsze próbowali określić temperaturę i wilgotność. Początkowo były to pomiary typu zimno – ciepło, sucho – mokro.

To oczywiście bardzo nieprecyzyjne parametry, gdyż np. temperatura odczuwalna może być różna, w zależności od określonych warunków. Na przestrzeni wieku pomiary doskonalono, gdyż wraz z rozwojem technicznym wprowadzano na rynek coraz to nowe mierniki.

Jakie termometry są obecnie najbardziej popularne i przy tym najdokładniejsze? A jakie czujniki temperatur się sprawdzają?

Klasyczne termometry spirytusowe czy rtęciowe są skutecznie wypierane przez termometr elektroniczny. Podstawową zaletą termometru elektronicznego jest szybkość reakcji na zmiany temperatury, więc nie trzeba czekać na wynik pomiaru, jak w przypadku klasycznych termometrów. Poza tym, termometr elektroniczny jest bardzo poręczny i nie ma ryzyka rozbicia, jak to się dzieje z klasycznymi, szklanymi termometrami. I trzecia kwestia, termometr elektroniczny jest niezwykle dokładny w pomiarach. Termometr elektroniczny wykorzystuje się w różnych warunkach, gdyż istnieją termometry do użytku zewnętrznego, ale też elektroniczne mierniki temperatury ciała.

Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Czasami nie jest potrzebny dokładny pomiar temperatury, ale miernik reagujący na wszelkie zmiany temperatury. Temu służy czujnik temperatury, który ma zastosowanie, np. w kotłach grzewczych czy też silnikach samochodów. Czujnik temperatury pozwala użytkownikowi na reakcję w przypadku przekroczenia jakiejś granicy temperaturowej, która mogłaby doprowadzić do zniszczenia urządzenia, np. przegrzania silnika.

A jak w naszych czasach wygląda pomiar wilgotności?

Współczesny wilgotnościomierz może być włosowy, kondensacyjny, elektrolityczny lub psychometryczny. Różnice wynikają z zastosowanej technologii. Najprostszym urządzeniem jest, znany od wieków, wilgotnościomierz włosowy. Niestety, jednocześnie obarczony największą możliwością błędu pomiaru. Konstrukcja jest banalnie prosta – włos koński, ludzki albo też włókno syntetyczne lub bawełniane połączone zostaje z mechanizmem poruszającym wskazówkę, która pokazuje stopień wilgotności powietrza na podziałce.

W każdym razie, jeżeli komuś nie zależy na super dokładnym pomiarze, to wilgotnościomierz włosowy jest idealnym wyborem, a przy tym najtańszym.