Jak wygląda cewnik urologiczny?

Studiuje medycynę. Muszę przyznać, że zajęcia na pierwszym roku tego kierunku są niezwykle interesujące. Od razu mamy dużo zajęć praktycznych. W pierwszej kolejności uczymy się, jak wyglądają wszystkie sprzęty medyczne i jak się ich używa. Ostatnio mieliśmy zajęcia na temat cewników urologicznych, które okazały się bardzo interesujące.

Kiedy używa się cewników urologicznych?

cewniki urologiczneW pierwszej kolejności wykładowca pokazał nam takie cewniki urologiczne. Bardzo dokładnie przyjrzałam się ich budowie. Okazało się, że składają się one z kilku części. Najważniejsza jest silikonowa bądź w zależności od modelu, lateksowa rurka, którą wprowadza się w cewkę moczową. Przy wyrobie cewników stosuje się głównie te dwa materiały (tzn. lateks lub silikon medyczny), ponieważ są one hipoalergiczne. Drugą częścią jest foliowy worek na mocz. Często cewniki posiadają specjalną przedziałkę, dzięki czemu możemy na bieżąco sprawdzać, czy pacjent w prawidłowy sposób wydala mocz. Takich sprzętów medycznych używa się w wielu sytuacjach. Najczęściej po operacjach i w ich trakcie, jeśli są to operacje ginekologiczne. Bardzo często cewniki zakłada się także osobom, które ze względu na złamania kości, nie są w stanie samodzielnie udać się do toalety. Cewnikowanie to jedna z najważniejszych procedur medycznych, których na następnym semestrze będziemy się uczyć.

Już nie mogłam doczekać się zajęć praktycznych. Tym bardziej, że na razie obejrzałam z bliska tylko cewniki urologiczne wewnętrzne. Istnieją jeszcze cewniki zewnętrzne, które bardzo często stosowane są w przypadku mężczyzn. Bardzo dużo dowiedziałam się na temat takich cewników. Kupiłam nawet w aptece zestaw do cewnikowania, żeby móc poćwiczyć na manekinach ich zakładanie. Szło mi to całkiem nieźle. Byłam z siebie zadowolona.