Coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad inwestycjami w odnawialne źródła energii. Ich montaż pozwala bowiem pozyskać potrzebne formy energii w sposób alternatywny oraz rozproszony. To z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci, która przeważnie pochodzi ze spalania paliw kopalnych w scentralizowanych blokach elektrowni. To jest jedną z przyczyn tak zwanego efektu cieplarnianego.
Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi rośnie
Zjawisko to przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać, że taka inwestycja może być stosunkowo kosztowna. Średniej wielkości gospodarstwo domowe powinno zainstalować co najmniej kilkanaście modułów wytwarzających prąd żeby cały proces był opłacalny. To z kolei jest związane z inwestycją na poziomie kilkunastu jeśli nie kilkudziesięciu tysięcy. Na szczęście obecnie dostępne jest dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych, które można uzyskać z krajowych programów operacyjnych. Żeby skorzystać z tej opcji należy wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie wysłać go do lokalnego funduszu ochrony środowiska. Kolejnym etapem jest skompletowanie całej dokumentacji, która jest brana pod uwagę jeśli chodzi o spełnienie warunków formalnych. Jednym z nich jest chociażby dochód roczny na osobę, który nie może przekroczyć określonego progu.
Dzięki takiej pomocy zainteresowanie instalacjami PV znacznie wzrosło. Dodatkowe wsparcie finansowe pozwala zainwestować w takie układy większej liczbie osób, które stają się prosumentami. W celu podłączenia mikroinstalacji do sieci konieczne jest uzyskanie odpowiedniej zgodny z zakładu energetycznego, a także montaż licznika dwukierunkowego. Niemniej jednak w większości przypadków wszystkimi formalnościami zajmuje się firma zakładająca moduły.