Maszyna wielozadaniowa do zakładów przemysłowych

Do automatyzacji linii produkcyjnych i zakładów przemysłowych używane są najróżniejsze maszyny, od prostych, zadaniowych ramion robotycznych po bardzo skomplikowane urządzenia. Ich największym problemem jest niemal zawsze zbyt wysoka specjalizacja i brak możliwości przeznaczenia maszyny automatycznej do innego zadania niż pierwotnie zaprogramowane.

Najnowocześniejsze maszyny automatyczne od Cobota

robot ur10Większość nowych maszyn współpracujących czy autonomicznych nie posiada starej wady automatów przemysłowych, i pozwala na łatwe przeprogramowanie i wymianę narzędzi. Jednym z takich automatów jest robot UR10, doskonała maszyna wielozadaniowa produkowana przez znaną i renomowaną firmę Cobot. Robot ten należy do średniej klasy automatów przemysłowych, i przeznaczony jest do wykonywania powtarzalnych, prostych zadań na jednym stanowisku pracy przez określony w programie czas. Fabrycznie nie posiada on żadnych narzędzi, i może być z łatwością skonfigurowany tak, by wyznaczone prace wykonywać w sposób najbardziej optymalny i precyzyjny. UR10 może być wyposażany w narzędzia przeznaczone do montowania w automatach przemysłowych, aczkolwiek rozszerzenia posiadane przez owy automat fabrycznie umożliwiają również instalację zwykłych, ręcznych narzędzi i wykorzystywanie ich na stanowisku. UR10 należy do stosunkowo kompaktowych maszyn, i nie potrzebuje tyle przestrzeni co większe roboty zadaniowe.

Może być wykorzystywany do wykonywania samodzielnych zadań w całkowicie autonomiczny sposób, tak jak wszystkie inne automaty, lub też do pracy wspierającej, gdzie automat wykonuje zadania na żądanie pracownika wykonującego działania na stanowisku. W ten sposób jest wykorzystywany w wielu warsztatach i mniejszych zakładach, gdzie prace są przeprowadzane ręcznie.