Nowoczesny system wentylacji z rekuperatorem

Masz częste bóle głowy i odczuwasz nieuzasadnione zmęczenie? Budzisz się niewyspany? Masz podrażnione błony śluzowe i niewytłumaczalny kaszel? Jesteś często przeziębiony, masz podrażnione gardło? Czy zastanawiałeś się, czy przyczyną może być niewłaściwy system wentylacji domu?

Rekuperator w służbie zdrowiu

Dlaczego może być to prawdą? Ponieważ źle wietrzony dom to zagrożenie grzybem, bakteriami, zbyt suchym, bądź zbyt mokrym powietrzem. Temu wszystkiemu może zapobiec rekuperator i gruntowy wymiennik ciepła. Rekuperator i kanały wentylacyjne to najnowocześniejszy system wentylacji, który zapewnia w domu właściwy obieg świeżego powietrza i może przyczynić się do utrzymania nas w lepszym stanie zdrowia. A na pewno – zapewni nam wyższy komfort życia. Dom jest bardziej cichy (szczelne okna mogą pozostać zamknięte), a dostarczane non stop powietrze jest przefiltrowane (zdrowsze nawet dla tych szczególnie wrażliwych, w tym alergików). Rekuperacja to system montowany w nowym budownictwie bez wyjątku. Dodatkowo jednak można dom wyposażyć w gruntowy wymiennik ciepła. Instalowany jest on pod powierzchnią gruntu.

rekuperatorNajpopularniejszym jest wymiennik zbudowany na bazie systemu rur. Ich rozłożenie i przestrzeń, którą zajmują, jest uzależniona od możliwości oraz potrzeb. Czasem to całkiem spory rurociąg, który przyczynia się do właściwej rekuperacji. Zwany jest on rurociągiem przeponowym, ponieważ powietrze nie ma dostępu bezpośrednio do gruntu. Strefą buforową są ścianki rurek. Innym systemem wymiennika ciepła, który gwarantuje, że w naszym domu kanały wentylacyjne dostarczają nam powietrze o stałej temperaturze, jest wymiennik żwirowy. Powietrze przepływa wtedy bezpośrednio przez złoże żwiru. Stosuje się również wymienniki płytowe, gdzie zamiast wspomnianego wcześniej żwiru, instaluje się płyty z tworzywa sztucznego i to ich system zapewnia powietrzu możliwość wymiany ciepła.

Niezależnie od wyglądu konkretnej instalacji, gruntowy wymiennik ciepła jest systemem sprawdzonym, a rekuperator najlepszym z możliwych systemów wentylacji. Jeśli chcesz mieć w domu zdrowe powietrze, zdecyduj się właśnie na rekuperację.