Opryskiwanie roślin w ogrodach i sadach

Hodowcy roślin, zarówno ci, którzy uprawiają je w celach przemysłowych, jak i ci, którzy uprawiają ulubione rośliny amatorsko, zdają sobie sprawę z tego, że okresowe opryski są niemal niezbędne do zdrowego wzrostu rośliny. Natura niestety nie zawsze radzi sobie z problemami i zagrożeniami, na jakie narażone są rośliny uprawne, dlatego czasem trzeba im pomóc stosując odpowiednie preparaty w formie oprysku.

Opryski roślin – praktyczne porady

opryskiwacze akumulatoroweOpryskiwanie roślin może okazać się konieczne z wielu powodów. Na rynku posiadamy zarówno preparaty hamujące rozwój choroby, z jaką zmaga się roślina, środki zwalczające szkodniki, a także nawozy potrzebne roślinom do prawidłowego wzrostu i wegetacji. Zasilanie nawozami, czy to naturalnymi, czy też chemicznymi, jest bardzo ważne, szczególnie w sytuacji, gdy grunty nie są zbyt zasobne w składniki odżywcze. W okresie silnego wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, roślina potrzebuje wręcz wspomagania w postaci bomby składników odżywczych, odpowiednio dobranych do gatunku. Jedną z form podania nawozu jest stosowanie oprysków, dzięki którym preparat w odpowiedniej dawce wnika do rośliny poprzez liście. W zależności od wielkości hodowli, w opryskach sprawdzają się opryskiwacze akumulatorowe, spalinowe, lub proste modele ciśnieniowe. Pamiętajmy, aby opryskiwacz dopasować do własnych potrzeb, a w zasadzie potrzeb swojej hodowli. Jeśli teren, na którym zastosowany będzie oprysk jest duży (mowa tu o dużych ogrodach, a nawet sadach owocowych), opryskiwacze akumulatorowe to doskonały wybór. Takie urządzenie posiada własne zasilanie, dzięki czemu jest bardzo wygodne w obsłudze. W pełni naładowana bateria wystarczy na kilka godzin nieprzerwanej pracy, co w zupełności powinno wystarczyć.

W dużych ogrodach sprawdzi się także opryskiwacz spalinowy, którego atutem jest brak ograniczenia czasu pracy ze względu na pojemność akumulatora. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każde urządzenie spalinowe, tak i ten opryskiwacz generuje większy hałas niż modele zasilane baterią.