Ważność paszportu energetycznego przez 10 lat

Wiadomo już, że posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest konieczne, by sprzedać lub wynająć dany budynek. Nie każdy jednak wie, jak długo ważne jest takie świadectwo i czy w przyszłości będzie potrzebne wykonanie kolejnego świadectwa.

Remonty i modernizacje a nowe świadectwo energetyczne

projektowana charakterystyka energetyczna dolnośląskieOkazuje się, że tak. Świadectwo nie wydawane jest dla danego budynku „dożywotnio”. Przeciwnie – zgodnie z prawem energetycznym taki certyfikat jest ważny przez 10 lat. A to jeszcze nie wszystko! Jeśli w okresie tych 10 lat właściciele budynku będą przeprowadzać jakiekolwiek remonty, termomodernizacje, to wtedy znowu konieczne będzie zlecenie wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że budynek będzie posiadał już inne parametry, a przez to świadectwo będzie wyglądać inaczej. Zmieni się energooszczędność budynku. Dlatego projektowana charakterystyka energetyczna dolnośląskie cieszy się tak dużą popularnością. Tutaj pojawia się jednak wiele wątpliwości i pytań. Właściciele zastanawiają się nad tym, jakie remonty będą wymuszały ponowne zlecenie stworzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet te najmniejsze działania będą już wpływać na zużycie energii i w związku z tym potrzebny będzie nowy certyfikat. Wystarczy podać tutaj kilka przykładów. Na pewno wymiana okien będzie wpływać na zużycie energii.

Po wymianie okien w budynku konieczne jest więc zlecenie stworzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej. To samo dotyczy ocieplenia domu – i nieważne jest tutaj to, jaki materiał zostanie użyty do termoizolacji. W tych sytuacjach znowu trzeba ubiegać się o to, by zostało wydane nowe świadectwo. Takie świadectwo będzie zatwierdzało modernizację wprowadzoną w budynku.