Wentylacja do domu

Wentylacja wszystkich pomieszczeń znajdujących się na poddaszu jest niezwykle istotna, niemal tak samo jak dokładna termoizolacja dachu czy też doprowadzenie niezbędnych instalacji na ostatnią kondygnację danego budynku. Zamontowanie prawidłowo działającej wentylacji powietrza dotyczy zarówno poddaszy użytkowych, jak i tych, które nie pełnią funkcji mieszkalnych.

wentylacjaSzczególnie w przypadku poddaszy nieogrzewanych, należy pamiętać o wentylacji, bowiem zapobiega to skraplaniu się w pomieszczeniu pary wodnej a tym samym nie prowadzi do zwilgocenia dachu czy też w późniejszym czasie do jego przeciekania. Dach nad poddaszem, które jest użytkowane przez lokatorów zazwyczaj jest starannie ocieplony, zazwyczaj przy użyciu wełny mineralnej, która posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, jednak tylko w sytuacji, gdy dach nie jest zawilgocony.
Właśnie jedną z przyczyn osłabienia właściwości wełny jest nieprawidłowe wentylacja samego dachu. Należy zastosować pod warstwą izolacji cieplnej specjalną folię paroizolacyjną, a tuż nad nią paroprzepuszczalną membranę dachową. Dodatkowo taki złożony system wentylacyjny należałoby uzupełnić jeszcze dachówkami wentylacyjnymi odpowiednio rozmieszczonymi oraz specjalnymi wpustami powietrza zamontowanymi przy okapie i kalenicy. Dopiero wtedy całe ocieplenie będzie w pełni efektywne i z pewnością nie dojdzie do zawilgocenia dachu. Natomiast przy planowaniu poddasza domu jako użytkowe, zawsze należy zwrócić uwagę na fakt, iż ciepłe powietrze unosi się w górę a więc będzie gromadziło się w pomieszczeniach znajdujących się najwyżej budynku. Dzieje się to za sprawą tzw. ciągów komunikacyjnych (otwarte przestrzenie, klatki schodowe).

Zwykle już w projektach domów planuje się naturalną wentylację grawitacyjną, jednak z czasem okazuje się, że nie zawsze jest ona wystarczająca. Dlatego też w celu zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu i warunków mieszkalnych warto jest pomyśleć o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej a w niektórych przypadkach konieczna może okazać się nawet klimatyzacja.