Wyłącznik krańcowy – analiza

Wyłącznik krańcowy oraz łącznik zabudowany służą do wykrywania przedmiotów poprzez bezpośredni, czysto mechaniczny kontakt. Ich zastosowanie jest rozwiązaniem bardzo łatwym i nie wymagającym nakładów finansowych. Obecnie wyłączniki krańcowe oferowane są w wielu różnych seriach, a tym samym kształtach i rozmiarach, tak, by można było dobrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb: w zależności od oczekiwanego stopnia uszczelnienia, materiału obudowy, czy też ze względu na rodzaj napędu, układ łączników i szczegółowe parametry elektryczne.

Przycisk bezpieczeństwa – zastosowanie

Obecnie oferowane przez producentów wyłączniki krańcowe są dostosowane do większości zastosowań przemysłowych. Podstawowe modele zawierają wykonanie wtykowe, a opcjonalnie także sygnalizatory LED. Przy zakupie tych urządzeń warto zwrócić uwagę na zgodność produktu z normą EN50041. Definiuje ona rozmieszczenie otworów montażowych i parametrów łączeniowych dla głowic. W praktyce oznacza to tyle, że wyłączniki takie mogą być stosowane wymiennie z wyłącznikami innych producentów, pod warunkiem, że również będą one spełniać wymagania tej samej normy. Gwarantuje to uniwersalność połączeń.przycisk bezpieczeństwa
W tworzeniu układów różnego typu funkcjonują oczywiście różne szkoły. Są fachowcy, którzy uważają, że zgodność z normami i standardami IEC gwarantuje, że można łączyć elementy od różnych producentów bez szkody dla układu. Certyfikaty zapewniają oczywiście standardowy montaż i podobne charakterystyki. Inni twierdzą, że warto, by przekładnik prądowy, wyłączniki kompaktowe i kondensatory energetyczne oraz przycisk bezpieczeństwa używane w przypadku danego układu były tej samej marki co wyłącznik krańcowy. Dostępna na rynku różnorodność wyprowadzeń i obudów powoduje jednak, że śmiało możemy łączyć elementy różnych marek.