Budowa modułów keystone: ramka, adapter i puszka

W teleinformatyce stosuje się różne rozwiązania, dzięki którym zaawansowane urządzenia można podłączać bezpiecznie w domach, mieszkaniach, firmach. Każde urządzenie (niezależnie od tego czy jest to komputer czy telefon) musi posiadać odpowiednie podłączenie do sieci energetycznej.

Zastosowanie modułów keystone w rozwiązaniach teleinformatycznych

gniazdo keystoneZwykłe gniazda są tu nieprzydatne, ponieważ wtyczki są zupełnie inne. W związku z tym trzeba zamontować w domu odpowiednie gniazdko. Zazwyczaj zajmują się tym firmy, które podłączają internet lub telefon stacjonarny. Jeśli takie gniazdko się zepsuje, można je wymienić samodzielnie. Koszty takiego gniazda wcale nie są duże. Można je kupić już za kilka – kilkanaście złotych. Najczęściej stosowane są takie moduły jak np. gniazdo keystone, które idealnie sprawdza się w połączeniach teleinformatycznych. Dzięki takim gniazdom można swobodnie budować punkty abonenckie oraz pola krosowe. Nadają się one do budowy instalacji wewnętrznych poziomych. Są stosowane także w pionowych instalacjach teleinformatycznych. Takie gniazda stanowią przedostatnie ogniwo w połączeniu laptopa, drukarki, komputera stacjonarnego z siecią LAN. Sieć LAN to inaczej Local Area Network, czyli lokalne połączenie z siecią informatyczną. Moduł keystone zbudowany jest z kilku zasadniczych elementów. Zazwyczaj posiada ramkę, puszkę oraz adapter. Całość wchodzi w skład punktu abonenckiego, który nazywany jest również punktem logicznym.

W takim punkcie znajdują się najczęściej 2 moduły keystone. Należą do nich oczywiście komputer oraz telefon. Każdy moduł keystone został zaprojektowany tak, by jego montaż w puszcze naściennej nie stanowił żadnego problemu. Można też montować moduł w puszkach podłogowych oraz w panelach krosowych. Dodatkowo gniazda keystone dzieli się na beznarzędziowe i narzędziowe.