Co zastosować do pionowej izolacji fundamentu?

Budując nowy dom trzeba pamiętać o tym, żeby koniecznie zadbać o skuteczną izolację fundamentów. Dotyczy to zarówno izolacji cieplnej jak i wodnej, która ochroni nas przed wilgocią i jej zgubnym wpływem na nasz budynek. Zastosowanie dla takich izolacji jest bardzo szerokie, a liczba dostępnych materiałów także jest ogromna.

Pionowa izolacja fundamentu chroni przed wodami gruntowymi

izolacje pionowe ścian fundamentowychPierwszym krokiem do posiadani skutecznie zaizolowanych fundamentów jest pokrycie go warstwą izolującą przed wilgocią. Trzeba zrobić to zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie ławy fundamentowej, gdyż w przeciwnym razie woda dzięki kapilarnemu podnoszeniu się będzie przedostawała się do struktury fundamentu. Dopiero wtedy, gdy zrobimy taką izolację wodną, będziemy mogli zajmować się izolacją termiczną. Takie systemy, na które się zdecydujemy, muszą jednak do siebie odpowiednio pasować, a więc wybierając hydroizolację bitumiczną, nie powinniśmy stosować klejów mineralnych, lecz takich, które pozwolą nam zamontować izolację termalną na masie bitumicznej. Często trzeba znaleźć odpowiedni kompromis między ceną, a jakością, gdyż nie zawsze konieczne będzie inwestowanie w najdroższe możliwe rozwiązania. Jeżeli chcemy wykonać izolacje pionowe ścian fundamentowych podczas budowy naszego domu to warto zapytać fachowców o radę. Będą oni wiedzieli na przykład w jaki sposób połączyć taką izolację z poziomą.

Zastosowanie odpowiedniej izolacji podczas wylewania łatwy fundamentowej jest kluczową kwestią z kilku względów. Przede wszystkim zaciągana kapilarnie prze materiały budowlane woda potrafi być bardzo szkodliwa, dlatego trzeba nasz dom zabezpieczyć przed jej pobieraniem z gruntu. Poza tym będzie to miało wpływ na trwałość izolacji termicznej, którą zastosujemy.