Czym wykonać pomiary EMC?

 

Każde wykorzystywane na co dzień urządzenie czy to elektryczne czy elektroniczne generuje pewnego rodzaju zaburzenia. Mogą one oddziałowywać na inne urządzenia podłączone do sieci co finalnie prowadzi do nieprawidłowej ich pracy. Właśnie dlatego każdy sprzęt, który ma być wprowadzony na rynek musi zostać poddany rygorystycznym testom EMC zgodnie z obowiązującymi normami.

Co to jest pole elektromagnetyczne?

pomiar pola elektromagnetycznegoDopiero po zrealizowaniu takich badań przez jednostkę akredytowaną wystawiony może zostać stosowny certyfikat, a sam sprzęt jest traktowany jako bezpieczny i może być wprowadzony na rynek. Niemniej jednak w trakcie użytkowania urządzenia działają na nie różne czynniki, które mogą mieć wpływ na jego pracę. Właśnie dlatego bardzo ważnym zagadnieniem jest pomiar pola elektromagnetycznego w miejscu, gdzie eksploatowane są określone sprzęty. Tego typu czynności najczęściej realizowane są w przemyśle, gdzie na co dzień wykorzystuje się zarówno odbiorniki małej jak i dużej mocy. Przykładem mogą być chociażby generatory, silniki czy wszelkiego rodzaju czujniki oraz siłowniki. Pomiar pola elektromagnetycznego emitowanego przez te urządzenia odbywa się przy pomocy monitorów EMF. W zależności od wybranego miernika może być on użyty na do pomiaru zaburzeń na innych zakresach od kilkuset herców do nawet kilku gigaherców.

Warto wspomnieć, że mierniki pola elektromagnetycznego występują w dwóch zasadniczych odmianach: jednoosiowej oraz trójosiowej. Pierwsze z nich są generalnie tańsze, ale wymagają lepszej znajomości poszczególnych parametrów oraz konfiguracji urządzenia. Wersje trójosiowe są droższe, ale pozwalają na jednoczesną analizę wszystkich trzech osi jednocześnie. Jak widać w celu zapewnienia jak najlepszych warunków pracy maszyn i urządzeń konieczne jest regularne wykonywanie czynności kontrolnych.