Harmonija praca dziecięcych zmysłów

Dziecko od urodzenia niezwykle szybko się rozwija. Mózg i zmysły pracują na najwyższych obrotach, dlatego aby zapewnić im zrównoważony rozwój, należy maluszkom dostarczać dostosowanych do wieku bodźców. Na pierwszym miejscu zawsze jest dotyk najbliższych osób, badanie otoczenia zmysłami wzroku oraz słuchu. Kolejny etap rozwoju pozwala na zwiększenie liczby bodźców i tutaj zaczynają się pojawiać zabawki.

Zabawki edukacyjne dla dzieci w każdym wieku

edukacyjne zabawki sensoryczneWyrażenie „zabawki edukacyjne” większość rodziców słyszy zaraz po pojawieniu się ich pociechy na świecie. Oczywiście wujkowie i ciocie kupują tylko prezenty, które dziecko wykorzysta przede wszystkim do nauki poprzez zabawę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dostępne są edukacyjne zabawki sensoryczne, które nie tylko bawią i uczą, ale również pozytywnie wpływają na zrównoważony rozwój dziecięcych zmysłów. Są to przedmioty, które pobudzają organizm do przetwarzania z otoczenia sygnałów wzrokowych, słuchowych, dotykowych, a także zapachowych. Tego typu klocki, układanki, piłeczki z kulek z dzwoneczkami wewnątrz, a także cymbałki, dzwonki i dmuchawki pozwalają na dużo głębszy rozwój najmłodszych. Zabawki sensoryczne wspaniale sprawdzają się również w pracy z dziećmi autystycznymi, ponieważ ułatwiają im bezstresowe oraz bogatsze poznawanie otaczającego świata.

Edukacyjne zabawki sensoryczne pozwalają rozwijającemu się mózgowi na prawidłowe przetwarzanie danych z otoczenia, a tym samym ułatwiają poznawanie świata. Zbyt duży napływ bodźców może maluszka dezorientować, a czasami nawet przerażać. Odpowiednio dobrane zabawki uczą stopniowo, w jaki sposób można je bezstresowo przyswajać i rozumieć. Ciekawa zabawka sensoryczna stanowi wspaniały pomysł na prezent dla dziecka w każdym wieku.