Jak mierzyć ciśnienie w procesach technologicznych?

W zakładach przemysłowych codziennie realizowanych jest wiele procesów, które wymagają nadzorowania. W części z nich wykonywana jest zamiana jednych postaci energii na inne. Dodatkowo wymagany jest pomiar wielkości fizycznych, które definiują konkretne zjawiska. Do tego celu niezbędne jest dobranie odpowiedniej aparatury kontrolno-pomiarowej, która pozwoli z dużą dokładnością uzyskać dane.

Gdzie są stosowane przetworniki pomiarowe?

przetwornik ciśnieniaKluczowym zagadnieniem jest chociażby monitorowanie ilości mediów w zbiornikach zamkniętych. Substancje płynne są następnie dozowane w procesach produkcyjnych lub sam zbiornik służy jako magazyn produktu gotowego. W celu monitorowania ilości cieczy stosowany jest przeważnie przetwornik ciśnienia, który pozwala mierzyć poziom wody, cieczy czystych czy zanieczyszczonych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim parametrami technicznymi. Do najważniejszych z nich zaliczyć można z całą pewnością dokładność pomiaru, która powinna być jak największa czy zakres pracy. Jeśli chodzi o właściwości użytkowe to przetwornik ciśnienia powinien być wykonany z odpornego materiału, którym przeważnie jest stal wysokiej jakości. Dodatkowo obudowa urządzenia powinna być szczelna co uniemożliwia wnikanie do jej wnętrza wody czy innych cieczy.

Tego typu urządzenia można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i za pośrednictwem Internetu. W przypadku większych zamówień lub konieczności wykonania niestandardowego istnieje możliwość kontaktu bezpośrednio z producentem. Z jego przedstawicielami można omówić wszelkie rozwiązania nietypowe, które są wymagane w określonym procesie technologicznym. Mogą to być chociażby skrajne temperatury czy konieczność pracy w środowisku agresywnym o nietypowym pH.