Jak przystosować dom do potrzeb niepełnosprawnych?

Gdy w domu pojawia się osoba z ograniczeniem ruchowym, czyli inaczej rzecz ujmując osoba niepełnosprawna, potrzeba wielu zmian, żeby życie stało się przyjemne i bezproblemowe. Zwykle nasze domy są budowane pod kątem osób, które nie mają problemów z poruszaniem.

Podnośniki dla niepełnosprawnych ułatwiają życie

Wciąż jednak wiele osób ma problem z tym, że ktoś z ich bliskich ma ograniczenia ruchowe. Gdy takie problemy istnieją w rodzinie od lat, nie ma większych problemów, bo dom jest do tego przygotowany, ale jeśli w domu pojawia się osoba niepełnosprawna lub wydarzy się inna sytuacja, może okazać się, że zmiany są niezbędne.

podnośniki dla niepełnosprawnychPrzystosowanie domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej nie jest najłatwiejsze, bo trzeba uwzględnić przeróżne aspekty. Na pewno najtrudniejsze są ewentualne poziomy w domu i same schody do niego prowadzące. Jeśli dom jest parterowy to nie ma większego problemu, ale jeśli dom ma piętra trzeba znaleźć jakąś metodę, jak osoba niepełnosprawna mogłaby przemieszczać się pomiędzy piętrami. Bardzo często pojawiają się w tym momencie podnośniki dla niepełnosprawnych. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale nie kosztuje tyle co wina i na pewno ułatwia życie osobom niepełnosprawnym. Kolejna kwestia, o której należałoby wspomnieć to oczywiście korytarze. W domach przejścia między pokojami nie są zbyt szerokie, dlatego też tak wiele osób musi skorygować ten problem, aby poruszanie się po mieszkaniu lub domu było możliwe. Oczywiście bardzo często przystosowania wymaga również łazienka, czy kuchnia. Szafki usytuowane wysoko, czy wygodna kabina prysznicowa to bardzo ważne elementy. Osoba, która nie może się poruszać bardzo często jest zdana na pomoc osób trzecich, co nie jest zbyt komfortowe. Mówiąc o przystosowaniu domu do potrzeb niepełnosprawnych trzeba uwzględnić poziom niepełnosprawności. Czasem osoba niepełnosprawna nie może poruszać wszystkimi kończynami i jest totalnie uziemiona. Wtedy pomoc innych osób jest niezbędna, ale wciąż zmiany są potrzebne, żeby pomoc była łatwiejsza, bo przenoszenie osoby dorosłej, czy pomoc w codziennych czynnościach jest dość trudna.