Jak wykonać ajurwedyjski masaż twarzy?

Ajurweda wywodzi się z Indii i ma już ponad pięć tysięcy lat. Masaż opierający się na tej technice ma być zgodny z naszym typem osobowościowym. Ajurweda określa energię, jaka w nas krąży i na tej podstawie powinniśmy określać, co jest dla nas najlepsze. Wyróżnia się trzy typu energetyczne, czyli tak zwane dosze: Vata, Pitta i Kapha. Każda z nich ma określone cechy, którymi powinniśmy się kierować.

Technika wykonania ajurwedyjskiego masażu twarzy

masaż twarzy ajurwedyjskiOkreślona dosza pozwala dobrać odpowiednie elementy ajurwedyjskiego masażu twarzy. Warto jednak zaznaczyć, ze sam masaż jest jednym z podstawowych elementów, które składają się na prawidłową pielęgnację twarzy. Poza masażem znajdziemy tam również oczyszczanie, nawilżanie, parówka, peeling i maseczka. Masaż twarzy ajurwedyjski powinien być wykonywany rano, jak i wieczorem. Nie musi on trwać długo, wystarczy kilka minut intensywnego dotykania skóry, dzięki czemu pobudzone zostanie ukrwienie. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni olejek do naszego typu skóry. Zazwyczaj typ skóry jest zgodny z naszą doszą. Dla osób Vata, a więc o skórze suchej, polecany jest olej sezamowy. Osoby Pitta, a wiec o cerze podrażnionej, wrażliwej i alergicznej powinny do masażu wykorzystywać olej kokosowy, szafranowy lub też słonecznikowy. Ostatni typ, czyli Kapha, charakteryzuje się ceną tłustą, a do masażu powinien wykorzystywać olej migdałowy lub też gorczycowy.

Istotne jest również, aby do masażu wykorzystywać odpowiednią ilość tych składników. Niewielka ilość olejki, dosłownie kilka kropli, wystarczy, aby uzyskać dobre efekty. Zaleca się często także rozcieńczenie olejki wodą. Sam masaż ma wiele zalet, a wykonywany regularnie poprawia kondycję skóry, uelastycznia, a także nawilża i przywraca jędrność.