folia ogrodnicza

Jak zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami?

Największą zmorą ogrodników są przymrozki. Mogą one całkowicie zniszczyć plony. Oczywiście wielkie opady deszczu, czy grad, to równie wielkie niebezpieczeństwo, ale mróz powoduje największe straty. Największy problem polega na tym, że pogoda w naszym kraju bardzo się zmienia. Czasem wiosna zaczyna się już w lutym.

folia ogrodniczaDwa tygodnie ciepła na początku marca utwierdzają nas w przekonaniu, że można rozpocząć siania np. niektórych zbóż, krzewów, czy też warzyw. Niesyte bardzo często następuje chłodzenie i naszych plonów nie zostaje dosłowne nic. Cieszyliśmy się już, że nie długo wyrośnie wspaniałą rzodkiewka i szczypior oraz sałata, a w rzeczywistości cale nasze plony nigdy nie ujrzą światła dziennego. Istnieją jednak skuteczne sposoby walki z takimi problemami. Folia ogrodnicza może skutecznie pomóc nam w zabezpieczeniu naszych roślin przed przymrozkami.
Przede wszystkim należałoby zacząć od tunelu, bo w nim tkwi cały sekret. Jeśli chcemy mieć warzywa wczesną wiosną, czyli już na początku maja, to najlepszym wyjściem jest właśnie tunel. W nim temperatura jest wyższa niż na dworze. Dzięki przezroczystym powłokom przepuszczane są promienie słoneczne i rośliny są odpowiednio naświetlone. Przymrozki staja się historią. Oczywiście budowa tunelu wymaga trochę pracy, ale jeśli zbudujemy go raz, to potem wystarcza wymiana foli na początku sezonu.
Ciekawym rozwiązaniem jest również niewielka prowizoryczna szklarnia, którą tez można łatwo zbudować, zwłaszcza, jeśli w naszym domu wymieniane były niedawno okna. Szyby możemy wykorzystać do budowy przydomowej szklarni. Tej w ogóle nie trzeba rozbierać na zimę. Niektórzy dzięki specjalnym lampom i ogrzewaniu hodują warzywa i owoce przez cały rok, bo w szklarni utrzymuje się odpowiednia temperatura. Nie jest to jednak najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Takie ogrzewanie dużo kosztuje i jest opłacalne tylko dla osób prowadzących sprzedaż warzyw i owoców. W innych przypadkach nie opłaca się w to inwestować. Jak widać można zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami? Na ogrodzenie wystrzyc specjalne włókno, również drzewa i krzewy można zabezpieczyć.