Konstrukcja tarasu drewnianego

Taras wykonujemy najczęściej z drewna lub materiałów kompozytowych, które i tak są ułożone na drewnianych legarach. Oczywiście istnieją także inne rodzaje tarasów, które także z powodzeniem można zbudować, jednak najprostszą konstrukcją są legary z ułożonymi na nich deskami tarasowymi o specjalnych profilach.

Każdy legar pod deskę tarasową musi być odpowiednio wypoziomowany

legary pod deski tarasoweTarasy na legarach to chyba najbardziej intuicyjny sposób budowy tarasu. Generalnie w tego typu konstrukcjach ważne jest odpowiednie ułożenie drewnianych legarów o odpowiednim przekroju, dostosowanym do obciążeń, które będzie przenosił taras. Podstawą jest jednak pierwsze przygotowanie podłoża, które stanowi podstawę pod całą konstrukcję. Najczęściej wykonuje się betonowe fundamenty lub wbija się pale w grunt. Istnieją także tarasy układane bezpośrednio na gruncie, a w takim przypadku ważne jest odpowiednie wypoziomowanie podłoża. Na takim podłożu układa się legary pod deski tarasowe, pamiętając przy tym, że należy je ułożyć równo. Do odpowiedniego wypoziomowania takiej konstrukcji służą też podkłady regulowane umieszczane pod legarami, które należy ustawić tak, żeby poziom legaru się zgadzał. Takie wsporniki mają bardzo dokładną regulację, z dokładnością nawet do kilku milimetrów. Dopiero po ułożeniu legarów, gdzie należy także pamiętać o ich odpowiednim odstępie, można przystąpić do przykręcania desek tarasowych za pomocą odpowiednich wkrętów.

To jaki efekt uzyskamy po zakończeniu budowy zależy w dużej mierze od naszej staranności. Nawet kilka milimetrów różnicy pomiędzy legarami może sprawić, że efekt będzie nieciekawy. Nierówności w takim przypadku rzucają się w oczy. Z tego powodu musimy do każdego etapu podchodzić bardzo ostrożnie i na bieżąco regulować wszelkie niedokładności.