Zakażenie covidem następuje niepostrzeżenie po kontakcie z chorą osobę. Już po kilku dniach mogą się pojawić pierwsze objawy, sugerujące potrzebę odizolowania się od innych, aby ich nie zarazić. Choroba może przebiegać na różne sposoby i mogą też się pojawić powikłania.
Kiedy udać się na rehabilitacje?
Każdego dnia do lekarzy pierwszego kontaktu zgłaszają się pacjenci z objawami podobnymi do grypy, ale po wykonaniu testu, okazuje się, że jest to koronawirus. Przebieg choroby bywa nieprzewidywalny, choć w pewnym stopniu można na niego wpłynąć. Przede wszystkim liczy się to, czy pacjent jest zaszczepiony pełną dawką szczepionki i czy ma jakieś choroby o charakterze przewlekłym. Jednak jeżeli chodzi o powikłania po przebytym covidzie, to jest to loteria, gdyż występują nawet u osób z bezobjawowym przebiegiem. Osoby chore często skarżą się na problemy neurologiczne, bóle o różnym charakterze czy nawet niedowłady w kończynach. Większość z nich można skutecznie leczyć właściwej terapii. Dla takich pacjentów stworzona została rehabilitacja po covid – Inowrocław jest miastem, w którym znajduje się jeden z wielu ośrodków realizujących takie zabiegi. Są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale tylko wtedy, kiedy pacjent spełnia określone wymagania Przede wszystkim musi mieć skierowanie od lekarza prowadzącego na rehabilitacje i posiadać druk informacyjny, z którego wynika, że jego symptomy i ewentualne powikłania są skutkiem przebytej choroby covid. Za każdego pacjenta NFZ płaci prawie sto dziewięćdziesiąt złotych dziennie.
Dla wielu pacjentów taka rekonwalescencja jest jedyną szansą na powrót do pełni sprawności, gdyż zajęcia tam są prowadzone przez specjalistów i nastawione są na indywidualne potrzeby ozdrowieńców. Każda osoba może mieć inne objawy, co wymusza zastosowanie odmiennej rehabilitacji.