Oznaczenie substancji niebezpiecznych

O tym, że substancje chemiczne mogą stanowić dla nas realne zagrożenie najczęściej dowiadujemy się na lekcjach chemii w szkole podstawowej lub średniej. Najczęściej nie mamy jednak świadomości tego, w jaki sposób rozpoznać, czy dana substancja jest dla nas niebezpieczna, a jeśli jest, to jakiego typu zagrożenie wiąże się z jej wykorzystaniem. Pomocne w określeniu zagrożenia może okazać się tablica ADR i kody, które w niej znajdziemy.

Odczytywanie kodów substancji niebezpiecznych

kody substancji niebezpiecznychChociaż jest to sytuacja dość nietypowa i raczej niespotykana, na potrzeby tego tekstu możemy założyć, że znajdujemy beczkę, która jest szczelnie zamknięta i oznakowana żółtym prostokątem z wypisanymi cyframi. Prostokąt ten wskazuje nam kod, który znajdziemy na tablicy ADR i który pomoże nam ustalić, jakiego typu zagrożenie stanowić może znaleziona przez nas substancja, bez konieczności otwierania beczki i ustalania tego nieco bardziej empirycznie. Kody substancji niebezpiecznych mają postać ułamka zwykłego. Licznik to zwykle cyfra lub liczba dwucyfrowa. Każda cyfra oznacza charakter substancji, w przypadku cyfr podwojonych możemy mieć pewność, że substancja jest szczególnie niebezpieczna. Cyfry będą nam więc wskazywały, czy jest to substancja żrąca, dusząca czy też jej charakter jest jeszcze inny. W mianowniku, czyli pod kreską ułamkową, zwykle znajdziemy większą liczbę, która będzie wskazywała nam na konkretny materiał, z którego wykonana jest substancja.

Tablica ADR i spisane w niej kody są ustandaryzowane i ogólnie dostępne. Oznacza to, że możliwe jest właściwe oznaczanie substancji, które produkują różnorodne firmy, a także bezpieczne odczytywanie kodów i substancji, które się pod nimi kryją, niezależnie od tego, czy zostały one wyprodukowane w naszym kraju, czy też gdzieś za granicą.