Rodzaje basenów ogrodowych – jaki basen wybrać?

W wielu sklepach można kupić baseny ogrodowe. Najlepiej kupować je poza sezonem – wtedy ceny basenów znacznie spadają. W sezonie wiosennym i sezonie letnim raczej trzeba przygotować się na to, że baseny będą droższe. Chodzi tu zarówno o baseny rozstawiane, ale również baseny kopane czyli z fundamentami.

Basen ogrodowy rozporowy i basen ze stelażem

baseny ogrodowe sklepBaseny rozstawiane to baseny ze stelażem lub bez. Stelaż zapewnia pewną stabilność. W przypadku basenów bez stelażu umieszczenie go na krzywej powierzchni sprawi, że basen po pewnym czasie przekrzywi się i woda zacznie się wylewać. Takie baseny bez stelażu, czyli tzw. baseny rozporowe kosztują kilkaset złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości (pojemności) jest basen. Im większy basen tym droższy. Baseny ze stelażem plastikowym również nie są bardzo stabilne. Taki stelaż może się złamać w czasie skoków do basenu i innych zabaw. Lepiej kupić basen ze stelażem aluminiowym lub drewnianym. Na pewno baseny ogrodowe sklep ma do zaoferowania całkiem sporo różnych rozwiązań. Niektórzy rozstawiają basen na tarasie, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie mamy równej powierzchni w ogrodzie. W przypadku basenów ogrodowych ze stelażem drobne nierówności nie doprowadzą do zniszczenia basenu. Baseny rozporowe muszą być zawsze ustawiane na równej powierzchni. Należy je napełniać powoli i raczej nie można sobie pozwolić na skakanie do takiego basenu – ma on tendencje do szybkiego przekrzywiania i wylewania wody na zewnątrz.

W ogrodzie można zamontować też basen na stałe. Wtedy korzysta się albo z betonowanych fundamentów albo z plastikowych wkładek, które też muszą zostać umocowane w podłożu (najlepiej betonem). Takie baseny są jednak o wiele droższe i wymagają profesjonalnej opieki – czyszczenia, filtracji, zadaszenia i nie tylko.