Rodzaje koron protetycznych: cyrkonowe i ceramiczne

 

W protetyce stomatologicznej korzysta się z różnych rodzajów koron. Co jakiś czas na polskim rynku pojawiają się zupełnie nowe korony, wykonane z innych materiałów, ale mimo wszystko największą popularnością cieszą się te korony, które zostały już sprawdzone i są doceniane przez pacjentów.

Zalety pełnoceramicznych koron protetycznych

porcelanowe korony zębowe w OlsztynieNa uwagę zasługują na pewno korony w pełni cyrkonowe. Prezencja tych koron jest naprawdę doskonała, wyglądają niezwykle estetycznie. Dodatkowo nie można odmówić tym koronom wytrzymałości – są odporne na działanie wielu czynników uszkadzających. Zaletą stosowania koron w pełni cyrkonowych jest też to, że nie powodują reakcji alergicznych (jak np. korony metalowe, które odchodzą do lamusa). Kolejną zaletą jest izolacja temperaturowa koron cyrkonowych. Można też zdecydować się na porcelanowe korony zębowe w Olsztynie, które znane są już od dawna. Inaczej nazywane są one koronami pełnoceramicznymi. Korony tego typu prezentują się bardzo dobrze, ale z drugiej strony ich odcień można doskonale dopasować do odcienia pozostałych zębów w jamie ustnej pacjenta. Cechą charakterystyczną koron porcelanowych jest to, że są one częściowo przezierne. Co za tym idzie – przypominają one szkliwo, a więc nie będą powodować ciemnienia przyległych do korony tkanek. Oprócz tego są to też korony, które nie wywołują reakcji uczuleniowych (podobnie jak korony cyrkonowe). Pomimo tego, że korony pełnoceramiczne są dość twarde, to mimo wszystko może dochodzić do ich pękania.

W takiej sytuacji korona musi zostać wymieniona na nową. Na szczęście korony porcelanowe nie są najdroższymi koronami protetycznymi na rynku stomatologicznym. Korony porcelanowe można umieszczać na podbudowie z metalu. Wtedy są one zdecydowanie bardziej elastyczne, a to oznacza, że rzadziej pękają.