Sakwa na rower trekkingowy

Entuzjaści długich wycieczek rowerowych preferują rowery mające nie tylko doskonałą amortyzację i komfortowe siodła, ale również i przestrzeń transportową. Bagażniki rowerowe są jednymi z niezbędnych elementów wyposażenia dla wielu rowerzystów rekreacyjnych, preferujących długie trasy po drogach.

Pojemne sakwy na rowery drogowe

sakwy na rower szosowyW przypadku braku bagażnika, albo też niewystarczającej pojemności takowego, rowerzyści preferują sakwy, zakładane na tylną część roweru w podobny sposób jak montowane są sakwy i kufry motocyklowe. Sakwy na rower szosowy są zazwyczaj dość duże i bardzo pojemne, pozwalając rowerzystom na załadowanie dowolnego ładunku i prowiantu na drogę. Z racji iż trasy po których jeżdżą rowery drogowe i trekkingowe są równe i łatwe, wielkość i waga sakw nie jest żadnym problemem, i w żaden sposób nie przeszkadza w jeździe, ani też nie zaburza równowagi rowerzysty, jeśli jedna strona nie jest przeciążona w znacznym stopniu. Sakwy szyte są najczęściej z tkaniny lnianej, tej samej z której szyje się również wyposażenie wojskowe, oraz wiele różnych elementów wyposażenia pracowniczego na placach budowy. Jest to materiał odporny na przetarcia, rozcięcia czy uszkodzenia. Jest on również w dużej części wodoodporny, dzięki czemu zawartość sakwy jest w pewnym stopniu osłaniana przed zalaniem w trakcie jazdy w deszczu czy po mokrym podłożu.

Sakwy zakładane są na bagażnik rowerowy i mocowane za pomocą pasów regulujących, aczkolwiek w rowerach nie posiadających bagażników mogą być założone na ramę, albo na specjalny wysięgnik, mocowany pod siodłem. Niektóre odmiany są montowane również na przednią część ramy, albo na kierownicę, aczkolwiek te sakwy są niemal zawsze bardzo małe, tak by nie przeszkadzać rowerzyście w kierowaniu.