Wykładzina do sali treningowej

 

Mnóstwo komercyjnych siłowni zakłada się w miejscach, które nie były budowane z myślą o wykonywaniu aktywności fizycznej. Podłogi w takich salach są zazwyczaj dość proste, i niekoniecznie nadają się do ćwiczeń fizycznych w profesjonalnym wykonaniu. Niestety, najczęściej wymiana podłogi nie wchodzi zupełnie w grę.

Maty do sal treningowych i sportowych

wykładziny sportoweW niemal każdej sali w której nie ma podłogi przystosowanej do wykonywania ćwiczeń sportowych stosowane są więc rozkładane maty i wykładziny, które taką aktywność umożliwiają. Specjalistyczne wykładziny sportowe różnią się od siebie w zależności od tego, do jakiej aktywności zostały przeznaczone. Najczęściej używanym rodzajem wykładzin w salach treningowych i siłowniach jest wariant o dość chropowatej powierzchni, która jest na tyle gruba i elastyczna, by w ograniczonym stopniu chronić osoby ćwiczące przed kontuzjami. Taka wykładzina jest zdecydowanie najbardziej lubiana przez sportowców, gdyż o wiele lepiej chroni przed poślizgami i utratą równowagi niż jakikolwiek inny wariant. Czasem używane są również wykładziny amortyzujące, zwłaszcza w tych salach w których ćwiczone są sporty kontaktowe. Owe wykładziny mogą bowiem z powodzeniem zastąpić maty treningowe, przez wielu zawodników sportów walki uważane za bardzo niewygodne i nieskuteczne, a na dodatek w żaden sposób nie przeszkadzają w wykonywaniu ćwiczeń.

Wykładziny do sal sportowych dostępne są w wielu sklepach z wyposażeniem sportowym, aczkolwiek najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest zamówienie takowej maty u producenta. Są one wtedy wykonywane idealnie do wymiaru sali w której mają być rozłożone, a często również dopasowywane do indywidualnych wymagań zamawiającego, głównie pod kątem trwałości i podatności na typowe uszkodzenia, jakie mogą przytrafić się na sali treningowej.