Żarówki rtęciowe i sodowe a lampy LED

Obecni na polskim rynku oświetlenia ulicznego występuje około 3 milionów lamp ulicznych. Wiadomo, że powstawały one w różnym czasie w zależności od tego, kiedy powstały dane miejscowości, gminy. To jednak sprawia, że wiele technologii wykorzystywanych w takich oświetleniach to technologie przestarzałe.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w oświetleniu ulicznym

oświetlenie uliczne typu ledTakie technologie pochłaniają olbrzymie ilości energii elektrycznej. Lampy uliczne, które zostały stworzone w starych technologiach, nie są dobrym rozwiązaniem. Bardzo często dochodzi do zniekształcania barw światła, migotania światła. Poza tym zdarza się, że nie wszystkie lampy są włączone tylko np. co druga latarnia. Dość często zdarzają się awarie takiego oświetlenia ulicznego. Warto też wspomnieć o tym, że czasem w ramach oszczędzania energii elektrycznej lampy są wyłączane, a to odbija się na bezpieczeństwie na ulicach. Dlatego oświetlenie uliczne typu led jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Obecnie na polskich ulicach dominują lampy rtęciowe oraz lampy sodowe. Są one popularne dlatego, że zakup takiej lampy nie jest kosztowny. Wybierając oświetlenie uliczne, nie można jednak kierować się tylko i wyłącznie ceną jednostkową. Najważniejsze są wymierne korzyści płynące z zastosowania konkretnej technologii. Znacznie więcej korzyści niesie za sobą zastosowanie lamp ulicznych LED niż stosowanie lamp rtęciowych i sodowych.

Pochłanianie energii elektrycznej jest tu tylko jednym z powodów. W domach i mieszkaniach żarówki w technologiach LED są już bardzo popularne. Pomimo tego że zakup takiej żarówki jest droższy, to koszty szybko się zwracają, a właściciele zauważają różnice w opłatach za energię elektryczną. Właśnie dlatego warto postawić na takie rozwiązanie również na polskich drogach. Dzięki temu zużycie energii zmniejszy się.